Pinot Noir

Šodien parunāsim par Pinot Noir,  pasaulē vispopulārāko vieglas miesasbūves sarkanvīnu. Šī šķirne ir 10 pasaulē stādītāko vīnogu vidū.

Īss dosjē:

 • Vīnogas krāsa – sarkana
 • Dzimtene – Francija, Burgundija 
 • Izplatība – vēsā un mērenā klimatiskā josla. Pavedinošais un jutekliskais Pinot Noir ir ļoti mainīgs klimata ietekmē – no samērā viegliem līdz strukturētiem, daudzšķautnainiem vīniem ar dažādu izturēšanas potenciālu un cenu amplitūdu
 • Populārākie reģioni – Burgundy, Champagne Francijā; Santa Cruz Mountains AVA, California (Russian River Valley), Oregona  ASV; Martinborough, Marlborough, Central Otago Jaunzēlandē;  Casablanca Valley Čīlē, Ahr Vācijā, Rumānijā, Tasmania, Mornington Peninsula, Yarra Valley Austrālijā;  Elgin Dienvidāfrikā. 
 • Raksturojums – agri plaukstoša, līdz ar to pakļauta pavasara saliem un tendēta uz nepilnīgiem ķekariem, ogas agri nogatavojās. Patīk vēss un mērens klimats, labi jūtās kaļķainās māla augsnēs. Karstā klimatā vīnogas pārāk ātri nogatavojās, salīdzinoši plānā miziņa saraujās un gūst saules apdegumu (kas noved pie vīnogu rūgtuma). Šī šķirne tendēta veidot daudz nelielu ķekaru. Diezgan jutīga  pret tādām slimībām kā pelēkā puve, miltrasa, kā arī citām vīrusu slimībām. 
 • Iespējamie aromāti un garša – vieglas miesasbūves vīns, ar vidēji izteiktām miecvielām un vidēju skābuma līmeni. Primārie aromāti iekļauj sevī  ķiršus, dzērvenes, brūklenes, meža un dārza zemenes, avenes, krustnagliņas, hibisku, arī meža augsni, zemi, rožu ziedlapiņas. Vīnam novecojot, vairāk sāk dominēt sēņu, augsnes un staļļa aromāti.Taču neskatoties uz salīdzinoši vieglo miesu, šīs šķirnes vīni var būt arī pietiekami sarežģīti, ar niansēm bagātu garšu un aromātu buķeti. Ne velti Pinot Noir tiek uzskatīts par kaprīzāko un vienlaikus arī par izsmalcinātāko sarkanvīnu pasaulē.
 • Ēdienu saderība – pīle, cālis, cūkgaļa un sēnes. 
 • Starptautiskā svinamā diena – 18. augusts.

Fakti

 • Pirmoreiz mūsdienīgais Pinot Noir nosaukums minēts 1375. gadā, līdz tam vīnoga vairāk pazīstama kā Morillon, Noirinet un Auvernat. 
 • Viena no retajām sarkanajām vīnogām, no kuras ražo gan sarkanvīnu, gan rozīti, gan baltu, kā arī dzirkstošu vīnu. 
 • Ar DNS analīžu palīdzību noskaidrots, ka Pinot Gris un Pinot Blanc ir tikai Pinot Noir mutācijas. 
 • Pinot Noir ir vecāks nekā Cabernet Sauvignon. Vecuma starpība ir apmēram 1000 gadi. Līdz ar to Pinot Noir ierindojies to vīnogu pulkā, kas ir pazīstamas no romiešu laikiem, to skaitā arī Moscato Blanc, Timorasso, Gouais Blanc. 
 • Vācija ir trešā lielākā Pinot Noir ražotājvalsts – pirmās divas vietas dala Francija un ASV. 
 • Pinot Noir ir tēvs vairākām vīnogām, tai skaitā arī Chardonnay , kas ir dabīgs Gouais Blanc un Pinot Noir krustojums. Pie tam – abas šīs vīnogas nereti sastopamas līdzās – abām patīk viena klimatiskā josla un augšanas apstākļi.

Un visbeidzot ieskatam dažas cenas –  Domaine Leroy Musigny Grand Cru vīnu vidējā cena ir 6237 $;  Domaine Leroy Chambertin Grand Cru vidēji maksā 3728$; Noble Wine veikalā nopērkamais  2013.gada Richbourg Grand Cru maksā 665.00eur. Nevēlamies jūs šokēt un atbaidīt no Pinot Noir baudīšanas. Atcerieties, ka pasaules šedevri maksā, tik cik maksā. Ir ļoti plašs Pinot Noir vīnu klāsts par pieejamākām cenām. Jau pieminētajā Noble Wine Le Renard Bourgogne Pinot Noir nopērkams par 21.90eur. Moselwein piedāvā Pinot Noir Königsbacher Ölberg Spätlese no Pfalcas Vācijā par 17.30eur.  Spirits & wine piedāvā Grand Noir Pinot Noir par akcijas cenu 6.25eur (parasti 7.59eur). Atliek tikai izvēleties, kura stila Pinot Noir būs jums piemērotākais.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *