Rudens ēdieni un vīns

 • Kāpostu tīteņi – labi saspēlēsies ar ēdiendraudzīgajiem vīniem – Zinfandelu un Malbecu. Abi vīni lieliski saspēlēsies gan ar gaļu, gan tomātu mērci, gan piešķirs ēdienam vieglu pikantumu. Zinfandelu, ja tas šķiet pārāk salds, kā man, piemēram, var aizstāt ar Primitivo vai Côtes du Rohe red. Tiem , kuriem nepatīk lielie, pilnmiesīgie sarkanvīni, jalūkojas pēc Beaujolais Village (ne Noveau, be tieši ciemata līmeņa vīniem, nav viegli atrast, bet ir atrodami), Sangiovese (meklēt pēc Chianti, Chianti riserva) vai Barbera.  Baltvīna fanātiem –  derēs ozolkokā izturēts, jaunās pasaules Chardonnay vai Sauvignon Blanc.
 • Pildīta paprika – pilnmiesīgs, augļains Chardonnay, svaigs Sauvignon Blanc vai Verdejo (var aizstāt ar Vinho Verde). Vieglu sarkanvīnu mīlētājiem derēs Pinot noir vai Sangiovese. Kā universālu vīnu var ieteikt Zinfandelu vai Primitivo.
 • Cepti āboli , ābolmaizes – te līksmo baltvīnu mīlētāji. Vieglam maltītes noslēgumam skatāmies pēc Pjemontas pērles – Moscato d’Asti, kas būs viegli dzirkstošs, salds kārums. Negribās saldu, bet gribās lielākus burbuļus? Prosecco būs Tev pa prātam – met aci uz Extra Dry. Burbuļu netīkotājiem patiks Riesling Spatlese vai Gewurztraminer – vīna esošā skābe labi sabalansēs gan vīna, gan deserta saldumu. Tiem, kuriem nav bail no otrās dienas sekām, un patīk salds un salds – ņem paslēpto Tawny Port pudeli un bauda dzīvi.
 • Cūku pupas –  vasaras izskaņas ēdiens, kuram klāt derēs Vecās pasaules Sauvignon Blanc. Tāpat kaut kas, kas nāk no Bordo vai Luāras ielejas. Itāļu Lugana derēs vieglo vīnu mīļotājiem, jo vīns tiek dēvēts arī par citronūdeni. Sarkanvīnu cienītājiem ieteicams Syrah vai Merlots, vēlams no vecās pasaules. 
 • Gailenes un citas sēnes. Līdzīgi kā ar gaļu, arī sēnes labi saspēlējas ar vīniem. Elegants Pinot Noir, zemes garšām bagātīgs Syrah, vai sulīgs Zinfandels būs labs kompanjons gan gailenēm, gan citām sēnēm. Baravikām lieliski derēs Nebbiolo vai Côtes du Rhône Red. Ozolkokā izturēts Jaunās pasaules Chardonnay, Viognier, klasiskais Ronas blends (Marsanne un Roussanne). Rozīšu mīlētājiem garšos sēnes kombinācijā ar Tavel vai Côtes de Provence.
 • Kabači un cukīni. Svaigs, citrusīgs Sauvignon Blanc būs Tava īstā izvēle pie šiem dārzeņiem. Gana labi nopērkami ap 10,00 Eur no Jaunzēlandes. Sausi, kraukšķīgi Itāļu vīni –  Pinot Grigio, Pecorino, Falanghina, Greco di Tufo, Vermentino. Sauss Rīslings derēs pie pikantākiem kabaču ēdieniem, bet pie pildītiem kabaču ziediem iederēsies Franciacorta, vai Arneis no Pjemontas. Pie kabačiem, sieru ēdieniem un tomātiem iederēsies  Beaujolais vai ne pārāk stipra Valpolicella.
 • Ķirbji – ar ķirbjiem ir grūti. Ķirbju ir daudz, vīnu arī! Domājam, kas ir tas ēdiens, ko pagatavojot no ķirbja, var saukt par pamatēdienu, un ko tikai par piedevu vai uzkodu. Ķirbju zupa – Albarino (meklē pēc Rias Baixas) vai Prosecco. Pie ķirbju risotto meklējam ko krēmīgāku, piemēram, Jaunās pasaules Chardonnay vai Chenin Blanc. Pie ravioli vai lazanjas izvēlamies vai nu Viognier, Gruner Veltliner (patiks vieglāku vīnu cienītājiem) vai Pinot Gris – tas, ja gatavojam ar balto mērci. Pie sarkanās mērces droši ņemam Rhône Red vai Sangiovese, vai Francijas Pinot Noir. Pie rudens sautējuma, kurā, protams, dominē ķirbis droši glāzēs lejam Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot vai Chardonnay. Saldie ēdieni no ķirbjiem – Riesling, Madeira, Heress (noteikti, ne fino, bet creamy, vai  – riktīgi kārajam zobam PX), Ice Wines vai jebkurš dzirkstulis, kas miedz ar aci no veikala plaukta.
 • Garšvielām bāgātāki ēdieni – ledus auksts, pussalds vīns. Lieliski ies klāt Rīslings – strādās kā univerālais kareivis. Jaunās pasaules Shirazs, Merlots, Zinfandels , jo visi šie vīni ir ar zināmu salduma niansi.
 • Speķa pīrāgi – daudziem no mums šis bērnības ēdiens nesaistās ar vīnu, bet gan ar tēju vai kafiju. Tomēr, ja gribam būt fancy un uzdzert vīnu, nebaidāmies un izvēlamies vai nu mucā izturētu Chardonnay, vai Luāras Cabernet Franc, Argentīnas Malbec, vai arī Kalifornijas Zinfandelu.
 • Sautēti kāposti ar cūkas kāju. Bez pārsteigumiem, ēdiens nāk no Elzasas tāpēc tikai likumsakarīgi, ka klāt dzeram Rīslingu vai Gewurztramineru. Abi vīni ir viegli saldi un tieši saldums būs tas, kas izbalansēs kāpostu skābumu, savukārt abos vīnos esošā skābe tiks galā ar cūkgaļas treknumu.
 • Gulašzupa – piesātināts, intensīvs, mājīgs un ēdiens komfortam, līdz ar to arī vīnus ņemam komfortablus – bagātīgu Cabernet Sauvignon, pilnmiesīgu Bordo, Austrālijas blendus ar Merlot vai Syrah. Riojas Tempranillo arī lieliski iederēsies, vīns papildinās un nenomāks liellopa un paprikas notis. Protams, protams, arī Ungāru pašu burvīgos vīnus nevajag aizmirst – meklē pēc Kekfrankos un citiem tradicionālajiem Ungāru sarkanajiem.
 • Biešu zupa un citi ēdieni. Bietes ir sarežģīts dārzenis, ja runājam par to sapārošanu ar vīniem. Šeit, protams, jāņem vērā gan biešu ‘’zemainā’’ garša, gan to dabiskais saldums, arī kāda veida bietes tās ir, jo dzeltenās ir delikātākas kā sarkanās. Ieteicams izvairīties no pārāk miecvielainiem un sausiem vīniem. No baltvīniem var izvēlēties Riesling, balto Burgundiju, balto Ronas blendu, Viognier, Colombard. Provansas vai kāds cits rozā, arī Cava, lieliski var papildināt biešu ēdienu. Pie biešu salātiem ar sieru (zilo sieru, fetu utt.) talkā var nākt vecās pasaules Sauvignon Blanc vai Albarino. Tie, kuri dod priekšroku sarkanvīnam var lūkoties Valpolicella , Pinot Noir vai Zinfandel virzienā. Visi šie vīni draudzēsies arī ar boršču, ja nu nav luste uzdzert zupai alu  vai malciņu auksta šņabja.
 • Sautējumi  – pie pamatīga rudens labumu sautējuma piederās sarkanvīni. Côtes du Rhône sarkanais, sevišķi tie, kas + ciemata nosaukums, piemēram Côtes du Rhône Cairanne, Côtes du Rhône Vacqueras, arī Crozes- Hermitage, Gigondas, Lirac. Langedokas sarkanvīni – meklē veikalā pēc Corbieres, Minervois, Faugeres. Spānijas sarkanie, kā bāzes līmeņa Rioja (skaties pēc Crianza. Joven gan neņem – tas būs pārāk augļains un svaigs!). Portugāļu Douro ielejas vai Itāļu Barbera arī būs laba izvēle. Pikantākiem, garšvielām bagātākiem sautējumiem ņemam Zinfandelu, Austrālijas Shiraz, Pinotage no Dienvidāfrikas vai jau bieži pieminēto Argentīnas Malbec
 • Kartupeļu ēdieni. Latvieša ēdienkartes pamatu pamats ar neskaitāmām variācijām, ne? Ķeramies pie lietas! Kartupeļu ēdienu ir ļoti daudz, apskatīsim specifiskākos un, mūsuprāt, interesantākos.  Kartupeļu biezputra – lūkojamies pēc vidēji piesātinātiem vīniem. Baltvīna cienītājiem patiks jaunās pasaules Chardonnay vai Côtes du Rhône Blanc. Sarkanvīna piekritējiem – Côtes du Rhône Red, Barbera vai Merlot. Kartupeļu pankūkas. Cita starpā, zinājāt, ka šis ir viens no tradicionālajiem ebreju ēdieniem? Mēs ne. Klāt varam nobaudīt kādu malku dzirkstošā vīna – te izvēle no Prosecco līdz Champagne, protams, sausa, jo vīnā esošā skābe palīdzēs tikt galā ar ēdiena treknumu, kā arī burbulīši attīrīs garšas kārpiņas. Ja nu burbuļa nav pa rokai, negaršo (gadās), vai vienkārši gribās baltvīnu, lūkojamies pēc Gruner Veltliner, Riesling Spatlese, Sauvignon Blanc vai Gewurztraminer, arī Pinot Gris. Skābe, skābe ir visa pamatā! Sarkanvīna cienītājiem pie kartupeļu pankūkām patiks Pinot Noir vai Barbera. Cepelīni – šis kaimiņvalsts kulinārijas stūrakmens ir gana populārs arī pie mums, un Lietuva ir gana tuvu, lai izveiktu kulināros izbraucienus. Tātad, klāt dzeram ozolkoka mucā izturētu Chardonnay, vidēji sausu Mozeles Riesling, vai Nebbiolo. Kartupeļu sacepumiem piederēsies Elzasas vai Mozeles Rieslings vai pilnmiesīgs, ozolkokā izturēts Chardonnay.
 • Skābēti kāposti. Lai cik tas arī neliktos dīvaini, Cabernet Franc ir tas vīns, kas jādzer pie skābētiem kāpostiem, tāpat kā Riesling vai Gewurztraminer. Visiem vīniem, tāpat kā kāpostiem piemīt pikantums – abu pikantās notis papildinās viena otru, izcels garšas un padarīs ēdienu ļoti baudāmu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *